Léčivá síla kočičího předení...
V čem spočívá: Kočky vytvářejí předením vibrace v rozmezí 20-140 Hz, o nichž se ví, že mají léčivý vliv na mnoho nemocí.
-
Snižují hladinu stresu. Hlazení předoucí kočky zklidňuje vaše nervy
-
Kočičí předení mírní symptomy ztíženého dýchání jak u koček, tak u lidí
-
Snižuje krevní tlak. Interakcí s kočkou a poslechem předení.
-
Léčba kostí. Frekvence 25 a 50 Hz jsou nejlepší a frekvence 100 a 200 Hz druhé nejlepší k podpoře silných kostí
-
Nedávná studie prokázala, že majitelé koček mají o 40 % menší riziko infarktu.
-
Vibrace předení pomáhají léčit infekce a otoky
-
Léčí svaly, šlachy a poranění vazů. Vibrace také pomáhají léčit měkké tkáně
„Když dáte do jedné místnosti kupu zlámaných kostí a kočku, kosti se zcelí.“ – Staré veterinární pořekadlo
Možná se od našich koček můžeme něčemu naučit, ať už jsou to lekce klidu nebo přítomnosti. Všichni můžeme potvrdit, že když své miláčky občas sledujeme při tom, když předou, zřetelně vidíme jejich klid v každém okamžiku. Zvířatům stačí tak málo a přesto jsou o tolik spokojenější než průměrný člověk.
23 zajímavostí o kočkách, které Vás možná překvapí...
Kočky jsou nejoblíbenějšími domácími zvířaty v celosvětovém měřítku, převyšují počet psů cca 3 krát. Jsou to například nejoblíbenější domácí zvířata Severní Ameriky: v porovnání s 63 miliony psů zde žije až 73 milionů koček. Více než 30% domácností v Severní Americe vlastní kočku.
Kočičí srdce bije téměř dvakrát rychleji než srdce člověka – 110 až 140 tepů za minutu.
Kočičí mozek je z 90 % stejný jako lidský, mozek kočky je tedy víc podobný našemu než mozku psa.
Kočky nepředou jenom když se cítí dobře, předou i v situacích, které jsou pro ně životohrožující nebo dokonce, když se jejich život blíží ke konci. Vedci mají za to, že se tím uklidňují nebo říkají něco ve smyslu: “Neubližuj mi prosím”.
Kočky mohou pít mořskou vodu, jejich ledviny sůl dokáží vyfiltrovat.
Kočky mají až 20 svalů, které slouží k pohybu uší.
Obyčejná domácí kočka je rychlejší než Usain Bolt. Dokáže vyvinout rychlost 50 km/h a Boltova rychlost je jen 43 km/h.
Kočky upravují svoje mňoukání tak, aby jim páníček lépe rozuměl.
Přibližně 1/3 majitelů koček si myslí, že jejich mazlíčci jsou schopni číst jejich myšlenky.
Za pouhých sedm let by jediný pár koček a jejich potomků mohl vyprodukovat ohromující počet koťat – celkem 420 000.
Některé siamské kočky šilhají, protože nervy z levé strany mozku směřují většinou do pravého oka a nervy z pravé strany mozku převážně doleva oko. To způsobuje určité dvojité vidění, které se kočka snaží opravit tím, že šilhá.
Kočky dokáží slyšet ultrazvukové vlny. Na holandském velvyslanectví v Moskvě si zaměstnanci všimli, že dvě siamské kočky se stále zvědavě dívaly na zdi budovy oproti. Jejich majitelé se nakonec dali do šetření. Původně se domnívali, že na tom místě najdou myši. Místo toho objevili mikrofony ukryté ruskými špiony. Kočky slyšely mikrofony, když se zapnuly.
Kočičí senioři mohou zažívat něco podobného jako staří lidé – demenci nebo Alzheimera, když dosáhnou určitého věku (obvykle kolem 8 let). Mohou se pohybovat po domě trochu dezorientovaně a zmateně, což je důvod proč často mňoukají.
První komerčně klonovaný mazlíček byla kočka s názvem “Little Nicky”. Stál svého majitele 50 000 dolarů, což z něj činí jednu z nejdražších koček vůbec.
A nyní pár rekordů, které mají kočky (často za přičinění lidí) na svědomí:
Nejstarší kočkou na světě byla Creme Puff, která se dožila neuvěřitelných 38 let (narodila se 3. 8. 1967 a zemřela 6. 8. 2005). Dlouhověkost se jí prý podařilo, mimo jiné, dosáhnout díky specifické diete, která spočívala v konzumaci slaniny, vajíček, brokolice, chřestu a kávy se šlehačkou. Byla to asi kočka, která si dokázala svůj život pořádně užít ????
Se stravováním souvisí i další rekord. Nejtěžší kočkou byl Himmy z Austrálie, který vážil 21 kg a dožil se 10 let. Je to poslední kočka, která se díky své nadváze dostala do Guinessovy knihy rekordů. Po tom jak Himmy zemřel na následky nadváhy byla tato kategorie zrušena, aby nemotivovala majitele koček k jejich překrmování. Další známou těžkotonážní kočkou, která se ale bohužel dožila jenom dvou let byl Meow, který vážil 18 kg. Zemřel na následky dýchacích obtíží poté co byl přijat do útulku, protože se o něj jeho 87-letá majitelka již nebyla schopna postarat. Kocour dostal hned dietu, ale bohužel to už bylo pro něj pozdě.
Naopak nejlehčí kočka, o které existuje záznam i v Guinessově knize rekordů byla modrá himalájská kočka zvaná Tinker Toy, která vážila 616 g. Byla vysoká 7 cm a dlouhá 19 cm.
První kočka ve vesmíru byla francouzská kočka s názvem Felicette (“Astrokočka”). V roce 1963 Francie vypustila kočku do vesmíru. Elektrody implantované do jejího mozku vysílali neurologické signály zpět na Zemi. Cestu úspěšně absolvovala a živá se vrátila na zpátky zem.
Nejdražší kočka byla Asijská leopardí kočka, která byla z 90 % kočkou leopardí a z 10 % domácí. Jmenovala se Zeus. Zeus měl požadovanou cenu 100 000 liber (cca 3,5 mil. Kč v té době). Bohužel si jí za tuto cenu nikdo nepořídil.
Jednou z nejpopulárnější koček dnešní doby je kočka jménem Grumpy Cat (grumpy – mrzutá, nabručená). Díky svému pořád nabručenému vzezření se stala jednou z největších celebrit internetu. Jenom na Facebooku jí sleduje 8,5 mil. fanoušků, na Instagramu aktuálně 2.3 mil. a na Twitru je to dalších 1,2 mil. lidí. O takovém úspěchu si většina z nás může nechat jenom zdát.
Kocour jménem Stubbs byl starostou ve městečku Talkeetna na Alijašce po celých 15 let, a to samozřejme protože porazil ve volbách všechny lidské kandidáty.
Chov koček Sphynx byl delší čas v Německu zakázán zákonem. Důvodem zákazu byla skutečnost, že některé kočky plemena Sphynx nemají nejen srst, která by je chránila před chladem a naopak před slunečním úpalem v letních měsících, což je důvod proč se toto plemeno doporučuje chovat jenom v bytě, ale zároveň nemají hmatové fousky, které kočkám slouží pro lepší orientaci v prostoru a komunikaci. Chov takto postižených zvířat byl proto vyhodnocen podle rozhodnutí soudu jako týrání a chov byl zakázán. Kočky plemene Sphynx mají mimochodem problém i s termoregulací. Je potřeba je držet v teple, protože jsou náchylné k onemocněním horních cest dýchacích. Jejich pokočka navíc vyžaduje pravidelnou péči (časté koupání a dokonce promazávání krémem). Jejich obdivovatelé na ně ale ani přes náročnější péči nedají dopustit a dnes již tento zákaz neplatí.
Ještě jedna zajímavost ohledně koček bez srsti, kterou hodně lidí nezná je, že alergie na kočky nesouvisí s jejich chlupy, ale s bílkovinou obsaženou v jejích slinách. Pokud jste tedy alergik a se Sphynxem s cítíte lépe než s normální chlupatou kočkou, tak je to možná jenom placebo ????
zdroj: kočkosvět.cz
Kočičí jazyk....
Proč je kočičí jazyk drsný?
Smysl chuti není to nejdůležitější. Samotný jazyk však díky háčkům a Jacobsonovým orgánům vytváří perfektní nástroj, který dotváří vnímání chuti kočky.
Proč má kočka drsný jazyk?
Kočičí jazyk je z nějakého důvodu pokrytý zakřivenými výrůstky. Tyto háčky dotváří jazyk, který díky tomu funguje jako struhadlo, hřeben. Mozolnaté výrůstky umožňují vaší kočce:
• snazší příjem vody díky snížení povrchového napětí
• důkladné pokousání potravin
• rozčesávání srsti a péče o ní
• vychytávání mrtvé srsti
• odstranění nečistot, špíny a parazitů ze srsti
Je potřeba si uvědomit, že pozitivní aspekty háčků na kočičím jazyku mohou být zároveň trochu problém. Výčnělky zakřivené dozadu zabraňují tahání zachycených chlupů a kočka je může pouze spolknout. Proto je nutné, aby kočka měla přístup k trávě. která jí umožní zbavit se chlupů a zabránit tvoření smotků. Pokud máte polodlouhou a dlouhosrstou kočku, měli byste jí pomoci s česáním srsti. Kočičí jazyk je neobvyklý, ale nedokáže se dostat přes tlustou, dlouho srst, aby ji důkladně pročesal.
Za pozornost stojí také jakékoliv hračky pro kočky, stejně jako dekorace v bytě - stuhy, ozdoby. Když kočka olízne volné kusy, nedokáže je vyplivnout. V případě stuh nebo peří je to již ohrožení zdraví a života vašeho mazlíčka.
Kočičí jazyk se podílí na procese žvýkání, jezení, trávení, pití, ale i péči o srst. Je pokrytý asi 30 bradavičkami, zakřivenými výstupky, které odpovídají za efekt drsného jazyka. Kreatinové háčky jsou tvrdé jako nehty a jejich průměrná délka je přibližně 2 mm. Nachází se hlavně uprostřed jazyka.
Zajímavé je, že tyto háčky mají také tygři.
Kočičí jazyk poskytuje informace i o zdravotním stavu kočky. Všechny nemoci v kočičích ústech způsobují změny pohybů jazyka a polohy. Když vaše kočka slintá a vyplazuje jazyk, je to signál k okamžité návštěvě veterináře. Je to způsobeno silnou bolestí a na pozadí může být zánět dásní, problémy se zuby, eroze, poruchy trávení, ale také otrava například rostlinami, které jsou pro kočku nebezpečné.
obeznámeni se zvukem šourání, když se kočka myje, nebo jemného tření při lízání ruky. Víte, odkud pochází
Kočičí chutě
Chuť u koček není nejrozvinutějším smyslem. Kočičí jazyk má asi 5krát méně chuťových pohárků než psi a až 20krát méně než lidé. Chuťové buňky se nachází na některých bradavkách a jsou soustředěny hlavně na zadní straně a bocích jazyka . Zatímco většina koček je schopna rozpoznat 4 chutě - slanou, kyselou, hořkou a sladkou - dávají přednost pouze prvním 3. N ěkteré kočky sladkou chuť vůbec nepoznávají. Přestože koťata přijímají v mateřském mléce laktózu (která chutná sladce), kočky se při přechodu na pevnou stravu sladkým vyhýbají. A správně, protože takové výrobky u nich způsobují zažívací potíže a mléko je hlavnípříčinou průjmů i koček.
Jacobsonův orgán
Také známý jako vomeronazální orgán. Skládá se ze dvou slepě ukončených výklenků. Je umístěný ve spodní části nosní dutiny a otevírá se v horní části úst, těsně za horními řezáky kočky. Viditelná je malá skvrna, kterou lze zaměnit za pigmentaci nebo dokonce za klíště. Tento orgán se nachází i u jiných zvířat, včetně tygrů nebo koňů.
Jacobsonův orgán objevil a popsal před více než 200 lety dánský lékař, po kterém je i pojmenovaný.
Jacobsonův orgán způsobuje charakteristickou reakci - flehmenův reflex. Týká se zvedání horního rtu, částečné otevření úst a ukázání předních zubů. Tato grimasa usnadňuje zavádění vzduchu a přenos pachových částic do folikulárního orgánu.
Někdy je doprovázeno olizováním kočky, nejčastěji když je vzduch suchý, neboť usnadňuje a zrychluje „ochutnání vůní“.
Jacobsonův orgán pomáhá kočce zpracovávat informace o ostatních kočkách a místech na základě jejich vůní. Taková data ukazují kočce, jakého pohlaví byla procházející kočka, v jaké fázi života je, zda je pro kočku hrozbou nebo naopak, zda je přátelská. Tento orgán úzce souvisí se sexuálním instinktem a sexuální aktivitou. Flehmenův reflex je nejsilnější unekastrovaných samců.
Genetika barev...
Plánujete koťátka, ale nevíte, jakého ženicha pro vaši kočičku zvolit? Jako rádce by vám mohla sloužit tato základní tabulka s genetikou garev.
Barva rodičů | černý kocour | modrý kocour | čokoládový kocour | lilový kocour | červený kocour | krémový kocour |
---|---|---|---|---|---|---|
černá kočka | modrá, černá, čokoládová, lilová |
černá, modrá, čokoládová, lilová |
černá, modrá, čokoládová, lilová |
černá, modrá, čokoládová, lilová |
černá, modrá, čokoládová, lilová, černě želvovinová, modře želvovinová, čokoládově želvovinová, lilově želvovinová |
černá, modrá, čokoládová, lilová, černě želvovinová modře želvovinová, čokoládově želvovinová, lilově želvovinová |
modrá kočka | černá, modrá, čokoládová, lilová |
modrá, lilová, |
černá, modrá, čokoládová, lilová |
modrá, lilová, |
černá, modrá, čokoládová, lilová, černě želvovinová, modře želvovinová, čokoládově želvovinová, lilově želvovinová |
modrá, lilová, modře želvovinová, lilově želvovinová |
čokoládová kočka | černá, modrá, čokoládová, lilová |
černá, modrá, čokoládová, lilová |
čokoládová, lilová |
čokoládová, lilová |
černá, modrá, čokoládová, lilová, černě želvovinová, modře želvovinová, čokoládově želvovinová, lilově želvovinová |
černá, modrá, čokoládová, lilová, černě želvovinová modře želvovinová, čokoládově želvovinová, lilově želvovinová |
lilová kočka | černá, modrá, čokoládová, lilová |
modrá, lilová |
čokoládová, lilová |
lilová | černá, modrá, čokoládová, lilová, černě želvovinová, modře želvovinová, čokoládově želvovinová, lilově želvovinová |
modrá, lilová, modře želvovinová, lilově želvovinová |
červená kočka | červená, krémová, černě želvovinová, modře želvovinová, čokoládově želvovinová, lilově želvovinová |
červená, krémová, černě želvovinová, modře želvovinová, čokoládově želvovinová, lilově želvovinová |
červená, krémová, černě želvovinová, modře želvovinová, čokoládově želvovinová, lilově želvovinová |
červená, krémová, černě želvovinová, modře želvovinová, čokoládově želvovinová, lilově želvovinová |
červená, krémová |
červená, krémová |
krémová kočka | červená, krémová, černě želvovinová, modře želvovinová, čokoládově želvovinová, lilově želvovinová |
krémová, modře želvovinová, lilově želvovinová |
červená, krémová, černě želvovinová, modře želvovinová, čokoládově želvovinová, lilově želvovinová |
krémová, modře želvovinová, lilově želvovinová |
červená, krémové |
červená, krémová |
černě želvovinová kočka | černá, modrá, čokoládová, lilová, červená, krémová, černě želvovinová, modře želvovinová, čokoládově želvovinová, lilově želvovinová | černá, modrá, čokoládová, lilová, červená, krémová, černě želvovinová, modře želvovinová, čokoládově želvovinová, lilově želvovinová | černá, modrá, čokoládová, lilová, červená, krémová, černě želvovinová, modře želvovinová, čokoládově želvovinová, lilově želvovinová | černá, modrá, čokoládová, lilová, červená, krémová, černě želvovinová, modře želvovinová, čokoládově želvovinová, lilově želvovinová | červená, krémová, černá, modrá, čokoládová, lilová, černě želvovinová, modře želvovinová, čokoládově želvovinová, lilově želvovinová | červená, krémová, černá, modrá, čokoládová, lilová, černě želvovinová, modře želvovinová, čokoládově želvovinová, lilově želvovinová |
modře želvovinová kočka | černá, modrá, čokoládová, lilová, červená, krémová, černě želvovinová, modře želvovinová, čokoládově želvovinová, lilově želvovinová | modrá, lilová, krémová, modře želvovinová, lilově želvovinová |
černá, modrá, čokoládová, lilová, červená, krémová, černě želvovinová, modře želvovinová, čokoládově želvovinová, lilově želvovinová | modrá, lilová, krémová, modře želvovinová, lilově želvovinová |
červená, krémová, černá, modrá, čokoládová, lilová, černě želvovinová, modře želvovinová, čokoládově želvovinová, lilově želvovinová | krémová, modrá, lilová, modře želvovinová, lilově želvovinová |
čokoládově želvovinová kočka | černá, modrá, čokoládová, lilová, červená, krémová, černě želvovinová, modře želvovinová, čokoládově želvovinová, lilově želvovinová | černá, modrá, čokoládová, lilová, červená, krémová, černě želvovinová, modře želvovinová, čokoládově želvovinová, lilově želvovinová | čokoládová, lilová, červená, krémová, čokoládově želvovinová, lilově želvovinová |
čokoládová, lilová, červená, krémová, čokoládově želvovinová, lilově želvovinová |
červená, krémová, černá, modrá, čokoládová, lilová, černě želvovinová, modře želvovinová, čokoládově želvovinová, lilově želvovinová | červená, krémová, černá, modrá, čokoládová, lilová, černě želvovinová, modře želvovinová, čokoládově želvovinová, lilově želvovinová |
lilově želvovinová kočka | černá, modrá, čokoládová, lilová, červená, krémová, černě želvovinová, modře želvovinová, čokoládově želvovinová, lilově želvovinová | modrá, lilová, krémová, modře želvovinová, lilově želvovinová |
čokoládová, lilová, červená, krémová, čokoládově želvovinová, lilově želvovinová |
lilová, krémová, lilově želvovinová |
červená, krémová, černá, modrá, čokoládová, lilová, černě želvovinová, modře želvovinová, čokoládově želvovinová, lilově želvovinová | krémová, modrá, lilová, modře želvovinová, lilově želvovinová |
Zdroj: Alena Vaňousová, ch. s. Z Lužinek
Kódy zbarvení srsti
- a = modrá
- b = čokoládová
- c = lilová
- d = červená
- e = krémová
- f = černě želvovinová
- g = modře želvovinová
- h = čokoládově želvovinová
- j = lilově želvovinová
- m = caramelová, nebo apricot
- n = černá ("n" pocházi z francouštiny od slova noir, jako černá)
- o = čeveno hnědá (sorrel pro Habešskou kočku)
- p = béžová
- q = sorrel želvovinová
- r = béžově želvovinová
- s = stříbrný tiping
- w = bílá (dominantní)
- x = nenuznané zbarvení
- y = zlatý tiping
Kočky s bílou (01, 02, 03, 04 , 09)
V tabulce jsou uváděny jen barvy bez bílé a kresby, ale zákonitosti jsou stejné.
U variant s bílou (u vanů /01/, harlekýnů /02/, bikolórů /03/ a s nespecifikovanou bílou 09) vychází stejné jednobarevné kombinace + tyto barevné kombinace s bílou – podíl bílé barvy u narozených koťat se dopředu odhadnout nedá.
a) EMS kód 01 – van: Kočka skoro celá bílá, barevné skvrny jsou pouze v obličeji a to dvě barevné skvrny, rozdělené bílým „plamínkem“, další barevná skvrna začíná na zadku (kříži) a táhne se až na konec ocasu. Tři malé, nerovnoměrné rozdělené barevné skvrnky na těle nebo nohou jsou tolerovány. Hruď a břicho musí být bílé. Bílé uši s růžovými boltci jsou žádány. Barva očí: modrá (61), měděná nebo oranžová (62), nestejná (63) – jedno oko modré, druhé oko měděné nebo oranžové.
b) EMS kód 02 – harlekýn: Barevné skvrny pokrývají nejméně 1/4 a nejvíce 1/2 celkového povrchu těla. Barevný podíl mají přednostně tvořit různé bíle ohraničené skvrny, barva očí: modrá (61), měděná nebo oranžová (62), nestejná (63) – jedno oko modré, druhé oko měděné nebo oranžové.
c) EMS kód 03 - bikolor: Barevný podíl je maximálně 2/3 a minimálně 1/2 povrchu těla, zbytek tvoří bílá. Barevné skvrny musí být zřetelně ohraničené, barevně stejnoměrné a harmonicky rozložené. Bílý plamínek v obličeji je žádoucí, v barevných skvrnách nesmí být žádné bílé chlupy. Barva očí 62 - měděná nebo oranžová.
d) EMS kód 04 – mitted Tato kombinace s bílou se vyskytuje u plemene ragdoll (RAG). S výjimkou tlapek a brady je barva odznaků podobně jako colourpointů plemene ragdoll, dobře ohraničená a harmonující se zbarvením těla. Bílá brada a bílý proužek na nose jsou žádoucí. Bílé ponožky na předních končetinách a na zadních končetinách mají být bílé až k patě. Bílý proužek, začínající na „bryndáčku“, pokračuje dolů mezi předními končetinami až k nasazení ocasu.
e) EMS kód 09 – s nespecifikovanou bílou Není vymezeno rozdělení barevného podílu a bílé barvy, Bílá barva se může vyskytnout v obličeji – bílý plamínek, bílý medailonek, bílá barva na hrudi, na břiše, na tlapkách, apod.
Kočky s kresbou -21, 22, 23, 24, 25
U variet s kresbou vychází též stejné jednobarevné kombinace uvedené v tabulce + tyto barevné kombinace s kresbou. Typ kresby u narozených koťat se dopředu odhadnout nedá.
a) EMS kód 21 – nespecifikovaná tabby kresba (aguti obecně) Pro případ, kdy nelze typ kresby jednoznačně určit se používá EMS kód 21, převážně u variet tabby van/harlekýn (např. n 01 21, n 02 21) a u tabby s odznaky (např. n 21 33).
b) EMS kód 22 – mramorování (blotched)
c) EMS kód 23 – tygrování (mackerel) d) EMS kód 24 – tečkování (spotted)
e) EMS kód 25 – ticked tabby
Kočky bílé (w)
a) U potomků po obou bílých rodičích (w) je rozhodující rozbor rodokmenu: ve vrhu mohou vyjít koťata samozřejmě bílá a koťata v plných i ředěných barvách, podle toho jak otec a matka geneticky vychází. Zjednodušeně řečeno: bílé kotě musí mít aspoň jednoho rodiče bílého (w). U ostatních zbarvení po bílých rodičích záleží na tom, jak bílý rodič geneticky působí.
b) Např. spojení dvou bílých rodičů - bílý kocour, nesoucí gen pro černou barvu, bude působit jako černý, bílá kočka, působící jako černě želvovinová (samozřejmě po rozboru rodokmenu), oba rodiče bez genu pro čokoládovou a lilovou barvu. Z tohoto spojení se mohou narodit koťata v těchto barvách: bílá - obou pohlaví, potom kocourci v barvách černý, modrý, červený, krémový a kočičky v barvách černá, modrá, černě želvovinová, modře želvovinová – viz tabulka.
c) Např. krémový kocour a bílá kočka, geneticky modře želvovinová - koťata: bílá obou pohlaví, kocourci modří, krémoví a kočičky krémové a modře želvovinová – viz tabulka. d) Bílé kočky (celobílé) mohou mít modré (61), měděné nebo oranžové oči (62) a nestejné oči (jedno modré, druhé měděné nebo oranžové). Bílé kočky mohou být hluché, zvláště ve spojení s modrýma očima. Musí být vyšetřeny veterinárním lékařem a mít atest i při hlášení na výstavu, hluché kočky jsou vyloučeny z chovu.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Podle tabulky je zřejmé, že ze spojení rodičů, kteří mají ředěnou barvu (a, c, e, g, j) nikdy nemůže vyjít kotě v barvě plné (n, b, d, f, h). Pokud se tak stane, je potřeba zvážit zda se nemohlo stát, že byla kočička nechtěně nakryta ještě druhým kocourem. Pokud je tato alternativa zcela nemožná (v CHS je pouze jeden krycí kocour), pak je nutné uvažovat o tom, že barva rodiče uvedená v rodokmenu je určena špatně.
upraveno ze zdrojů : tabulka dědičnosti Boec , EMS systém- schk,cz